Полезни съвети


Боядисване на метални повърхности

 Боядисването с блажни бои на метални повърхности-ламаринени покриви, водосточни тръби, радиатори, балконски парапети, огради и др. тръбни инсталации и железни конструкции се извършва по същия начин и със същите материали, както и на дървени части. Разликата се състои в това, че металната повърхност трябва да бъде много добре почистена от ръждата. Почистването /изстъргването/на ръждата да се извършва с шпакла, стоманена стъргалка или телена четка. Ако не можете да отстраните ръждата с изстъргване, може да използвате и преобразовател за ръжда „БРАВАКОЛОР“, който пасивира, почиства  и отстранява корозиралите метални повърхности. Съществуващата ръжда не се сваля , а се преобразува до трайно здраво свързано с метала фосфатно покритие. След пълното изсушаване на повърхността, се грундира. При работа грундът трябва постоянно да се разбърква с дъсчица, защото бързо се утаява. След нанасянето на грунда /минизирането/ на плоскостта, същият трябва да се изчака да изсъхне, след което да се нанесе следващия пласт безирена или алкидна боя. Когато изсъхне първият пласт боя, за по-пълно покритие се нанася и втори пласт боя.
За да се боядисат метални плоскости и части върху които старата боя е вече изгорена и разрушена е необходимо същата да бъде отстранена, т.е. изстъргана до оголване на метала. Оголените места да се минизират и след това, когато миниумът изсъхне да се нанесе един или два слоя боя на цялата повърхност. Боядисването на радиатори се извършва със специална крива четка.

Полагане на топлоизолация

Сухата лепилна смес се разбърква с миксер в кофа с вода, като след дозирането на количеството вода се добавя сухата смес на части. Изчаква се 3-4 мин. сместа да узрее и се разбърква отново. Лепилният разтвор може да бъде използван за закрепване на топлоизолационни плочи както при новостроящи се сгради, така и за стари в процес на саниране. Той има високо сцепление към здрави бетонови основи и мазилки.
 Полагането на топлоизолацията започва отдолу нагоре. Разтворът се нанася с мистрия по периферията на плочата на ивици. Това осигурява залепване на плочата по цялата й периферия и възпрепятства движението на въздух под плочите. В средата се нанасят 5 топки лепило. Плочата се монтира веднага към стената и се притиска с мастар, след което с леки потупвания се вкарва във вертикалната равнина. Плоскостите се разполагат с разминаване между съседните редове, така че съединителните фуги да не съвпадат. Това се отнася и за реденето на плоскостите по външните и вътрешните ъгли на сградата. Те се разминават със застъпване на всеки ред. При наличие на фуги между плочите, те се запълват с тънки ивици, изрязани от самите плочи. След това снадките на плоскостите се шлайфат с ренде или с абразивна маламашка.
 Около прозорците плоскостите се подреждат така, че да не се образува продължение на фугата по ръбовете на прозорците. Това се постига с лепене на цели плоскости, които са с изрязани части, където е ъгъла на прозореца. Така се предпазва от нарушаване повърхностния слой на системата. Този начин на лепене на плоскостите е задължителен и при лепене на  вратите. От вътрешната страна на рамката на прозорците също се залепват плоскости – те са по-тънки и трябва да бъдат покрити от по-дебелите плочи залепени на фасадата.

Няма коментари:

Публикуване на коментар